Neděle 17.6.2018 se zapíše do dějin našeho oddílu/spolku

Sice ne výkonem, ale počtem SOBů, kteří se zúčastnili závodu v MTBO (pro ty, kteří nevědí o co jde, tak orientační běh na horských kolech). Dosud byla klubovým maximem dvojice Ctirad a Jana. A né, že by se jim nedařilo. V sobotu byl Ctirad v kategorii OPEN bronzový ze 16ti členného závodního pole. V tu památnou neděli výše uvedenou dvojici doplil Štěpá, Matouš a já. Soupeři nás nejdříve podcenili a smáli se nám, když jsem se rozjížděl s mapníkem na lyžařský OB. Ale když jsme zjstili možnost zapůjčení toho správného MTBO stojanu za pohých 50,- Kč, byli jsme za chvíli k nerozeznání od profíů. To nám i vydrželo po cestě na start. Trochu jsme se obávali, že neprojdeme technickou kontrolou (tu mají jen kategorie DH10 a OPEN), naštěstí na ni pořadatelé zapoměli. A tak jsme vyrazili vstříct zážitkům z dosud nepoznaného odvětví orientačních sportů. Když jsem se hlásil v řádném termínu na tento závod, tak jsme v kategorii OPEN byli 4 SOBi a další dva závodníci. Na poslední chvíli však soupeři pochopili, která  kategorie je prestižní a s 19ti účastníky jsme patřili k těm obsazenějším.

MTBO je rychlejší, mapově je jednodušší, kdo však udělá chybu je v háji stejně jako v OB. Startoval jsem 3 minuty před Matoušem , kterého jsme vzhledem k naježděným kilometrům pasovali do pozice favorita, a 6 před Štěpánem s tím, že je nesmím nechat mne dojet. Již na první kontrolu jsem maličko ztrácel, neboť vzdálenosti na mapě ubíhaly nějak rychleji než v OB. Pochopitelně !!! Následující dva postupy v pořádku, přesto ztrácím na Matouše 10 vteřin. Na čtyřku přejíždím odbočku a bum, minutová chyba. Nervózně se ohhlížím, kde je Matouš. Zachrání mi jen ještě větší minela od Matouše na stejnou kontrolu. To ale nevím a ve stresu dělám hrubku na sedmičku – téměř 4 minuty. To si prostě vsugerujete, že máte odbočit vpravo namísto jet správně rovně. Přijel jsem sice k velké lesní cestě, jenže jinde, a než jsem si uvědomil, proč mi to tam nesedí, tak spousta minut pryč. V průběžném pořadí jsem byl na této kontrole z našeho čtyřlístku poslední. První zde byl  Ctirad 23:55, druhá Matouš 24:53, Štěpán 26:05 a já 26:35. Navíc při postupu na 8 kontrolu se vracím stejnou cestou abych potkal Matouše, který je jen minutu ode mne. Aby mne nedojel, šlapu jako blázen. Výsledkem je nejrychleší postup ze všech a Matoušová velká chyba. Drobnou chybu udělám ještě na 15 a v cíli čekám, kdy dorazí ostatní z našeho minisouboje. Trať dlouhou 7,7 km s 16 kontrolami zvládl vítěz za 43:23, já na 8. místě 52:23, Matouš 52:58, Ctirad 53:10 a Štěpán jen kousek za námi.

Zhodnocení: MTBO je fajn zábava pro lidi, kteří rádi rychle jezdí na kole a užívají si adrenalin při překonávání větví, šutrů, bažinek atd.  Vřele doporučuji k vyzkoušení, já osobně si ho rád zase zajedu. Takže třeba se nás sejde na dalších MTBO závodech ještě véce, než 5!