Frolova pozitivní na meldonium

Nejlepší ruská závodnice v lyžařském orientačním běhu Polina Frolova měla pozitivní test na přípravek meldonium při závodě sprintových štafet na ME ve finské Imatře (8.2.2017). IOF ji zakázala závodit čtyři roky.  Za neplatné jsou považovány její letošní výsledky z evropského a světového šampionátu v LOB (dvě zlaté medaile ze štafet z ME; zlato ze štafety, stříbro ze sprintové štafety, sprintu a z middlu, a  bronz z longu na MS). O tom, jak budou upraveny výsledky ME a MS (zda dojde k posunu pořadí či zda bude dané místo neobsazené), bude jednat předsednictvo IOF na svém jednání Estonsku ve dnech 3.- 6. července. Naše holky ze štafety (Hančová, Kolinová a Hančíková) mají tak reálnou šanci získat stříbro z MS, Johanka by se v longu mohla posunout na 8. příčku.

Pro zlepšení regenerace a výdrže meldonium v 80. letech používala sovětská armáda při válce v Afghánistánu a následně se stalo oblíbeným u (post)sovětských sportovců. Anti-ischemický lék meldonium zvyšuje vytrvalostní výkon sportovců, urychluje rehabilitaci po výkonu, chrání před stresem a posiluje aktivaci funkcí CNS. Vzhledem k rostoucím důkazům o zneužívání tohoto léku sportovci, aniž by byl prokázán jeho léčebný efekt, a jeho stále rostoucímu prodeji na černém trhu, bylo meldonium od 1.1.2016 zařazeno na seznam zakázaných látek pro sportovce kvůli zjištění, že jej sportovci užívají s úmyslem zvýšit svoji výkonnost. Na Evropských hrách v Baku v červnu 2015, kdy už bylo meldonium monitorované, ale ještě nebylo zakázané, mělo jeho stopy v těle 490 sportovců.

Meldonium na sebe připoutalo mediální pozornost zejména po dopingové aféře ruské tenistky Marii Šarapovové poté, co byla pozitivně testována během Australian Open 2016 a jejím následném přiznání dlouhodobého užívání.  Objevují se stále nové pozitivní nálezy u dalších a dalších sportovců. Jsou mezi nimi rychlobruslaři Semion Elistratov a Pavel Kuližnikov, volejbalista Alexander Markin, cyklista Eduard Vorganov, krasobruslařka Jekatěrina Bobrovová, biatlonisté Eduard Latypov, Artem Tysšenko nebo Olga Abramovová, manželé Michalcovovi, ruští reprezentanti v sedačkovém rugby a další.  Počet sportovců obviněných z používání nedovoleného meldonia již přesáhl stovku, včetně několika držitelů olympijských medailí a titulů mistra světa, a určitě ještě poroste.