Ohlédnutí Ivy za rokem 2019 a výhled pro rok 2020

Ohlédnutí Ivy za rokem 2019 a výhled pro rok 2020

Závodní sezóna 2018-2019 a výhled pro rok 2020 u dorostenců UOL

Ivana Poklopová

V dorostenecké kategorii závodilo za UOL 6 dorostenců a 8 dorostenek. Do sezóny 2018-2019 jsme vstupovali se dvěma licencemi A (Vlaďka, Áďa), 9 licencemi B (Zuzka, Lenka, Kája, Viki, Maki, Eli, Fana, Filip, Mates)   a 3 licencemi C (nováčci Michal a Julien a Adam, který dal konečně přednost orienťáku před fotbalem). Ve výsledkových listinách můžete nalézt ještě asi 5 dorostenců, kteří ale pravidelně netrénovali a závodů se zúčastnili spíš výjimečně. Pro štafety v UOL hostovali Fana Karásek (PLU) a Erik Novotný (ZLH).

Trenéry dorostenecké skupiny byli Ivana Poklopová, David Smékal a David Kopecký. Posledně jmenovaný v květnu (12.5.2019)  rezignoval na post trenéra z důvodu pracovní zaneprázdněnosti.

Podle získaných licencí soutěžili dorostenci během roku v příslušných soutěžích. Dvě držitelky licence A běhaly v žebříčku A, držitelé licence B závodili v žebříčku B a C-čkaři závodili v žebříčku C. Mimo těchto dlouhodobých soutěží závodili v Českém poháru štafet. Ti zkušenější bojovali na MČR ve sprintu, na krátké trati, na klasické trati a MČR štafet a družstev. Během roku se zúčastnili několika soustředění a o prázdninách prázdninových závodů.

Tréninky a soustředění

 • Pravidelné tréninky probíhaly v úterý, středu i čtvrtek. Atletická příprava na stadiónu LOKOMOTIVA, posilování, obratnost, mapové testy v tělocvičně, delší výběhy v parku nebo v blízkém okolí a oblastní mapové tréninky.
 • Kromě organizovaných tréninků dorostenci o víkendech trénovali individuálně. V zimě běžky, sjezdovky, běh. V létě kolo, plavání, brusle,…
 • Nechybělo ani pravidelné protahování, bez kterého by to nešlo. J
 • V zimě se doplňkově zúčastnili LOBu. V létě vícedenních prázdninových závodů.
 • Během roku se také zúčastnili několika kvalitních soustředění, např. soustředění SCM lyžařské na Paprsku, mapové soustředění v Maďarsku (Kiskunmajsa), mapové soustředění ve Slovinsku s účastí na závodech Lipica open, velikonoční mapové soustředění v Radvanicích nebo mapové soustředění ve Švédsku s účastí na štafetovém závodě Tiomila.

Výsledky

 • Snažili jsme si to užít, ale také jsme bojovali o licence. J
 • Závodní sezónu nám zkomplikovaly u 2 dorostenců dlouhodobé zdravotní problémy.
 • Srovnat jsme se museli také s tím, že 5 dorostenců a dorostenek absolvovalo taneční kurzy. A nebylo to vždy jednoduché vše zkoordinovat….
 • A teď ke konkrétním závodům a výsledkům.
 • Závodníci s licencí C soutěžili v C žebříčku a vedli si velmi dobře. Michal(4.HŽJ a 3.HŽP) i Julien(9.HŽJ a 4. HŽP) získali licenci B. Adam (16. HŽP) musel ze zdravotních důvodů větší část sezóny vynechat a odběhl málo závodů. Eliška S. (13.HŽJ a 7.HŽP)-licence C-málo závodů.
 • Závodníci s licencí B bojovali v B žebříčku, kde si téměř všichni licenci B obnovili. Konkrétně Zuzka (3.ŽBM), Lenka (6.ŽBM) , Viki (6.ŽBM), Fana D. (5.ŽBM), Filip (9.ŽBM) a Mates (10.ŽBM). Eliška S. (23.ŽBM) licenci B nezískala z důvodu malého počtu absolvovaných závodů. Úplně skvěle si v žebříčku B vedly Maki (2. ŽBM) a Kája (4.ŽBM), které vybojovaly licenci A.
 • S licencí A vstupovaly do sezóny Vlaďka a Áďa. Áďa (25.ŽA) musela bojovat až do konce, ale licence A nakonec vyšla.
 • Vladčin slibný začátek sezóny (9. místo v 1.závodě ŽA) přerušily zdravotní problémy a téměř 2 měsíce nemohla závodit. Po uzdravení začala trénovat a v září i závodit. K zisku licence A z žebříčku A však absolvovala málo (5) závodů (počítá se 6 nejlepších výsledků) a skončila na 32. místě.
 • Skvěle se ale připravila na podzimní MČR na klasické trati. Z kvalifikací se porvala na jedničku a postoupila do A finále(poprvé běžela finale A na MČR J), které úspešně absolvovala. Odměnou jí byl zisk licence A.

Ostatní MČR-ve výsledcích MČR se projevila nezkušenost s mapově těžkými terény a nováčkovská daň. Většina jich jela na MČR poprvé v životě.

MČR sprint – pro všechny zúčastněné dorostence to bylo první MČR ve sprintu, takže jeli sbírat zkušenosti J

D16 – 35. Áďa, 36. Maki,

D18 – 38. Zuzka R.,

H16 – 33. Filip.

 

MČR krátká –mapově nejnáročnější závod roku. O čem svědčí i fakt, že se z našich závodníků nikdo nedostal do finále A ani B. Ani mapově zkušení Áďa a Mates. A nejlepší umístění bylo 45. místo. Ze zúčastněných pouze pro Maki a Fanu druhá účast na MČR krátká, ostatní nováčci.

D16 – 45. Áďa, 66. Maki,

D18 – 53. Zuzka R., 59. Lenka,

H16 – 70. Filip,

H-18 – 45. Mates, 74. Fana

MČR klasika-družstvo bylo výrazně oslabeno virovými nemocemi a MČR se zúčastnili jen 3 dorostenci. Hodně kopcovitá klasika prověřila nejen mapové dovednosti ale i fyzické předpoklady. Pro Filipa a Matesa to bylo první MČR na klasice.

D18 – 14. Vlaďka (22. místo v roce 2018)

H16 – 61. Filip

H18 – 29. Mates

Dorostenci také bojovali v Českem poháru štafet. Většinou se podařilo postavit 2 dívčí a 2 chlapecké štafety. Ve štafetách D18 a H18 nám špička zatím hodně utíká. A to tak, že klukům se nepodařilo umístit do 25. místa v dlouhodobé soutěži ani se dvěma hostujícími posilami. 25. místo zajišťuje účast na MČR štafet. Děvčata skončila na 21. místě a mohla bojovat i na MČR štafet. Celkově skončily na 23. místě. Kluci obsadili 32.a 41. místo.

 

I přes vzdálenost (Tis u Blatna) dorostenci bojovali na MČR štafet a družstev. A závody si užili, i když nebojovali o přední umístění.

MČR štafet -19. místo D18

MČR družstev – 30. místo DH18

 

Když to shrnu….

Dorostenci letos vyběhli 4 licence A (Adéla Binarová, Karolína Smékalová, Markéta Bídová a Vlaďka Raclavská)/potlesk/ a 8 licencí B (Lenka Raclavská, Zuzka Raclavská a Viktorie Smékalová, František Dostál, Matyáš Jirka, Michal Krampla, Filip Rajman a Julien Sarazin)./potlesk/

Vlaďka se jako jediná dostala do TSM B, na základě podzimního testování a výsledků z vybraných závodů.

 

A budoucnost?

Skupinu dorostenců posílí Igor a to je velký příslib do štafetJ. Nikdo neodchází do kategorie DH20. Plánujeme:

 • Soustředění Praděd-lyžařské
 • Soustředění Portugalsko-mapové
 • Soustředění Polsko-mapové
 • Soustředění Český ráj-mapové
 • Kvalitní vklad do sezóny

 

 • Účast na MČR noční
 • Větší účast ve finále B na MČR krátká a klasika
 • Určitě se zadaří nějaké finále A na MČR
 • Dorostenci a dorostenky vybojují účast na MČR štafet.
 • A nechme se překvapit…

 

Jak bych si to představovala já? Hlavně se orienťákem bavit ale i trénovat naplno.