Ohlédnutí za MČR štafet

Ohlédnutí za MČR štafet klubů, družstev, oblastních výběrů žactva a samozřejmě Veteraniády štafet a klubů 😊, které OK99 Hradec Králové uspořádal u obce Výšinka nedaleko Trutnova.

Tyto dvoudenní závody, kterých se letos zúčastnilo téměř 1600 závodníků a závodnic, jsou každoročním vrcholem sezóny orientačního běhu pro všechny příznivce orientačního běhu. A když se k tomu přidá nádherné podzimní počasí, které zvýrazňuje barevnou škálu listů na javorech, pěkný terén, kvalitní mapa a výborně zorganizované závody, tak z toho je víkend plný nezapomenutelných zážitků 😊.

Když jsem se díval do archivu, tak již minimálně 15x jsem se tohoto mistrovství zúčastnil. Sice se postupně propadám do vyšších věkových kategorií, radost z pohybu v podzimním lese, obklopen stejně postřelenými kamarády, je naštěstí stejná 😊.

Letošní výprava SOB Olomouc čítala 22 závodníků rozdělená na 10 veteránů, 10 dorostenců a dospělých, dvě žákyně našeho oddílu hájily barvy Hanácké oblasti ve výběru žactva.

V sobotu se dařilo našim nejmladším závodnicím. Magda Kubíčková běžící za HAN1 v kategorii D12 vylepšila pozici štafety čtvrtým nejlepším časem na svém úseku (zlepšení z 15. na 5. místo). Celkově obsadily 13. místo. Podobně se dařilo finišmance Tereze Kopecké běžící za HAN2, která na svém úseku sedmým nejlepším časem posunula svoji štafetu z 20. na 15. místo. To vše v konkurenci 27 štafet.

Skvělý výkon v kategorii D18 předvedly Terka, Viktorie a Leňa. 12 místo v konkurenci 42 družstev je druhým nejlepším výsledkem naší štafety v kategorii D18 od roku 2010. V roce 2020 byla jen o jednu příčku  výše štafeta ve složení Vlaďka, Adéla a Markéta v konkurenci 29 štafet. Pro pamětníky připomínám, že v roce 2009 tento mistrovský titul vybojovaly naše štafeta ve složení Valešová, Čermáková, Horčičková 😊.

Skvělé je i 13. místo štafety v kategorii H165 (konkurence 30 štafet) ve složení Kubíček, Horčička a Pernica. Jedná se o druhý nejlepší výsledek naší štafety v této věkové kategorii vůbec. Jen v roce 2018 byla úspěšnější štafeta ve složení Pernica, Navrátil a Šimek (7. příčka z 26 štafet). Za úspěch lze považovat i vybojovaná účast štafety v kategorii D21. Ženy ve složení Markéta, Pavla a Vlaďka dosáhly na pěkné 25. místo v konkurenci 42 štafet. Ukončily jsme tak období 8 let, kdy naše ženy v této kategorii neběžely. Posledním, ale zato výrazným zápisem v této kategorii, byl mistrovský titul získaný trojicí Jakobová, Horčičková a Poklopová 😊. Uvidíme, zda příklady táhnou 😊.

19. místo získala štafeta ve složení Poklopová, Jílková a Bartoňová v prestižní, nejpočetněji zastoupené ženské kategorii D135 v konkurenci 46 štafet. Pro pamětníky nejlepšího výsledku v této kategorii dosáhly štafet Poklopová, Janošíková L. a Horčičková v roce 2015  a Poklopová, Kašparová a Horčičková v roce 2016. V obou případech to byla bramborová medaile.

Stejná věková kategorie mužů ve složení Kopecký, Šimek a Paulíček letos neuspěla v důsledku neoražené kontroly v Michalových výsledcích. Přidal se tak k dlouhému seznamu kašpárků, kterým se „podařilo disknout“ štafetu na MČR 😊. Dle záznamů z archivu je zřejmé, že rok 2014 byl posledním, kdy mistrovství štafet proběhlo bez účasti „diskobola“ 😊 v řadách SOBů. Od té doby zaznamenal vždy některý závodník našich štafet ve výsledcích místo času písmenka DISK.

V neděli Magda Kubíčková přispěla k 15. místu jedničky HAN oblastního výběru žactva v kategorii DH14 (v konkurenci 33 štafet).

Skvělý závod zaběhla naše družstvo v kategorii DH275 ve složení Kubíček, Poklopová, Pernica, Bartoňová, Šimek. 11. příčka v konkurenci 27 družstev je skvělý výsledek, ale mohlo být ještě lépe. Po famózním výkonu Evy, která naši štafetu druhým nejlepším časem na úseku vytáhla z 15. místa na sedmé, se Romanovi nepodařilo odolat v závěsu běžícím soupeřům a díky drobným chybkám se propadl těsně za první desátku. Zejména mrzí porážka od spřátelených oddílů Konice a Prostějov, které jsme měli nadosah 😊. Štafeta přesto vyrovnala historicky nejlepší umístění štafety našeho spolku v této kategorii z roku 2016, kdy štafeta ve složení Smékal, Štrajtová, Poklop, Janošíková J. a Jadviščok vybojovala rovněž 11. místo v konkurenci 12 štafet 😊.

Výborný výsledek předvedla i naše družstvo mužů a žen v kategorii D21 ve složení Filip, Markéta, Franta, Vlaďka, Mates, Pája, Pepa, kdy po vyrovnaném kolektivním výkonu doběhla na 36 místě v konkurenci 59 štafet. Nejlepší výkon ve štafetě předvedla Pája Horová, která na šestém úseku vytáhla štafetu ze 40 místa na 34. I zde “mrzí” těsná porážka od spřátelené štafety Plumlova 😊. O hodnotě výkonu štafety svědčí i archiv našeho spolku. Jednalo se o vyrovnání historicky nejlepší umístění štafety našeho spolku v této kategorii z roku 2009, kdy stejnou příčku získala štafeta ve složení Vašíček, Poklopová, Horčičková, Šimková, Špacír, Čermáková a Jakobová.

Pochvalu za výkon zaslouží i naše třetí družstvo bojující v nejvíce zastoupené kategorii (66 družstev) DH225 ve složení Kopecký, Kubíčková, Horčička, Jílková a Paulíček, které vybojovalo 30 místo. Jedná se o druhý nejlepší výsledek družstva od roku 2018, kdy družstvo ve složení Šimek, Poklopová, Pernica, Horčičková a Kopecký vybojovalo 25. místo v této kategorii.

Lepší variantou je však  zúčastnit se závodů s námi příštím rokem 😊.