Po úspěších v ČR Terka boduje i v Říši středu !

Na základě svých výsledků v letošní O-sezóně Terka Janošíková sbírá jednu poctu za druhou :-).

V anketě o Nejlepšího orientačního běžce Olomouckého kraje 2017 získala druhé místo jen těsně za Vojtou Králem. Těší nás i třetí místo Víti Horčičky :-).

V anketě o Nejlepšího orientačního běžce roku 2017, které se vyhlašovalo v Luhačovicích, obhájil loňské prvenství šumperský Vojta Král. K naší velké radosti se na druhou příčku se svými výsledky prosadila Vendula Horčičková. Experty oslovilo její výborné umístění v závodě na krátké trati na MS v Estonsku, kde doběhla osmá, ale i její podíl na konečném osmém místě štafety žen na tomto světovém šampionátu. Velmi cenný je i zisk domácího double – vítězství na českém šampionátu na klasické i krátké trati.

Terka (věkem ještě starší dorostenka) byla vyhlášena jako nejlepší juniorka ČR za rok 2017. Toto čestnné ocenění získala především díky zisku  stříbra v závodě ve sprintu na juniorském MS ve Finsku, kde k tomu přidala i další dvě sedmá místa – na klasické trati a ve štafetě.  Na MS ve sprintu doběhla na 24. místě, n World Games  skvělým výkonem na posledním úseku přispěla k velmi pěknému 6. místu naší sprintové štafety.

Není divu, že po těchto oceněních Terce narostly křídla :-). Vydala se předvést orientační běh do nejlidnatější provincie v Čínské lidové republice – Kuang-tung. V roce 2009 zde žilo 104,3 milionu obyvatel :-). A měla co ukazovat. Ve dvou závodech započítaných do světového rankingu obsadila 2. a 5. místo. Na krátké trati ji předběhla jen Rakušanka Laura Ramstein (+1:17), ve sprintu pak ztratila 23 vteřin na Norku Lone Karin Brochmann.

Provincie Kuang-tung, ve kterém se závody běžely, je známé tím, že zde v 19. století započala opiová válka. Angličané tehdy nebyli schopni Číňanům za čaj a hedvábné látky nabídnout dostatečně lukrativní komoditu. Britům z tohoto důvodu začali dovážet opium. Tato droga se v Číně stávala rychle velmi oblíbenou a rostl počet Číňanů, kteří trpěli závislostí nam morfinu. V roce 1835 jich podle odhadů mohlo být již přes dva miliony. V roce 1839 císař Daoguang  odmítl návrhy Anglie na legalizaci a zdanění opia a vydal zákaz obchodu s opiem. Zabaveno bylo asi 1210 tun opia aniž by nabídl náhradu a nařídil blokaci zahraničního obchodu v kantonu.  V následném konfliktu královské námořnictvo využilo svou námořní a zbrojní sílu k tomu, aby způsobila řadu rozhodných porážek. Válka je často interpretována jako ukončení čínské obchodní i kulturní izolace a počátek moderní čínské historie. Její důsledky zásadním způsobem ovlivnily vztahy Číny k západním státům na několik desetiletí.

Tak uvidíme, co Terka přiveze za ceny od pořadatelů :-).