Terka splnila první úkol na svém prvním Mistrovství světa v orientačním běhu

Terka si dnes vyzkoušela, jaké to je startovat za českou reprezentaci žen na Mistrovství světa v orientačním běhu. A nejenom vyzkoušela, ale i úspěšně splnila svůj první úkol, to jest postoupit z kvalifikace do zítřejšího finále.

Běželo se v centru estonského města Tartu (část ve starém městě, část v nové zástavbě, část v parku) na mapě v měřítku 1:4000. Ženy měly trať dlouhou 2,28 km byly rozděleny do tří rozběhů po 33 účastnic. Postupovalo nejlepších 15 z každého rozběhu. V rozběhu, ve kterém startovala i Terka, zvítězila s obrovským náskokem dánka Maja Alm v čase 11:07. Výsledky rozběhu jsou zde: Tato loňská šampiónka MS ve sprintu je asi největší favoritkou i pro letošní MS. Má k tomu předpoklady, neboť dokáže jít 3 km těsně nad 9 minut! Druhá švédka Lina Strand doběhla se ztrátou 31 vteřin. Nás potěšila Terka, která doběhla na pěkném 8. místě se ztrátou 57 vteřin. Na poslední postupové místo měla rezervu 59 vteřin. Dle jejích slov mohla běžet rychleji, trať se jí zdála lehká, ale celý závod očekávala na záludnosti stavitelů, které se nakonec nekonaly. Mapa Terčina rozběhu:

Rozběh B vyhrála ruska Galina Vinogradova v čase 11:23, 3 vteřiny před Tove Alexandersson. Jana Knapová skončila na děleném 6. místě se ztrátou 35 vteřin. Na poslední postupové místo měla rezervu 53 vteřin.

Rozběh C vyhrála Cecilie Klysner v čase 10:33. Naše Adélka Indráková skončila na 11. místě se ztrátou 67 vteřin. Na poslední postupové místo měla rezervu 30 vteřin.

Postoupili i naši muži. Jan Petržela ze 3. místa (ztráta 10 vteřin na Švýcara Kyburze), Miloš Nykodým z 9. místa se ztrátou 21 vteřin na Švýcara Hubmanna a Vojta Král ze 13. místa (ztráta 36 vteřin na Belgičana Michielse). Vojta byl jen 10 vteřin od vyřazení, ale zvládl to.

Terka na MS bojuje nejen se svými soupeřkami a nálepkou nejmladší účastnice MS, ale i s nepřízní počasí a s nedbalou prací zaměstnanců polských aerolinií. Díky rozsáhlým bouřkám nad Německem a Polskem byla ochromena letecká doprava na velkém území. Terčino letadlo čekalo 3/4 hodiny na ranveji, než se uvolnilo místo v letovém programu. Při přestupu na letišti ve Varšavě se Terce zatoulal kufr se všemi věcmi. Dosud Terka má jen své příruční zavazadlo … Takže místo poklidné přípravy na závod Terka řešila v čem poběží (pět párů bot včetně dresů někde dosud bezhlavě cestuje),  nákup bot, kartáčku, spodního prádla a dalších základních věcí, bez kterých se člověk v zahraničí neobejde.

Držíme palce, aby se našim zítra dařilo. Adélka startuje ve 13.57, Terka pak ve 14.04. Finále můžete sledovat na http://r.emit.live/

Všechny závody mistrovství bude snímat televize, přenos bude v několika zemích (my můžeme vše vidět na Internetu – přístup si můžete zakoupit na webu IOF). V České televizi bude vysílán dokument po skončení MS na ČT Sport.